Home » Niemcy » Komu przysługuje zasiłek chorobowy i jak to wygląda w praktyce?

Komu przysługuje zasiłek chorobowy i jak to wygląda w praktyce?

W wypadku gdy Twój lekarz stwierdzi niezdolność do pracy z powodu choroby od następnego dnia należy Ci się zasiłek chorobowy.

Jeśli określono niezdolność do pracy, firma w której jesteś zatrudniony wypłaca wynagrodzenie przeważnie maksymalnie do 6 tygodni od daty wydania orzeczenia przez lekarza.

W tym okresie można starać się o zasiłek chorobowy (Krankengeld). Po sześciu tygodniach niemiecka kasa chorych wysyła do Twojego pracodawcy do wypełnienia zaświadczenie, dzięki któremu będzie mogła ustalić wysokość świadczenia.

Dodatkowo wysyłają do pracownika Auszahlschein, czyli  zaświadczenie o niezdolności do pracy. Z tym zaświadczeniem trzeba udać się do swojego lekarza, który potwierdzi niezdolność do pracy.

Wypełniony przez lekarza dokument należy odesłać z powrotem do kasy chorych. Zasiłek zostanie przyznany następnego dnia, po ostatnim dniu, w którym pracodawca wypłacił wynagrodzenie, do daty określonej przez lekarza o  niezdolności do pracy, wpisanej na zaświadczeniu.

W wypadku gdy czas niezdolności do pracy wydłuża się, należy wysłać nowy Auszahlschein do kasy chorych i na jego podstawie zastanie  przedłużony okres wypłacania zasiłku chorobowego.

W momencie gdy jest się niezdolnym do pracy przez pełny miesiąc kalendarzowy np. 31 dni, to zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień miesiąca. Podczas wypłacaniu zasiłku chorobowego Krankengeld bierze się pod uwagę dni kalendarzowe, a nie  tylko robocze.


Leave a comment

Polub nas na FacebookuŚrednie kursy walut
1 EUR4,5774
1 USD3,8759
1 CHF4,2734
1 GBP5,0579
100 JPY3,6959
źródło: waluty.niewpolsce.pl