Home » Niemcy » Kto musi, a kto nie musi składać roczne zeznanie podatkowe w Niemczech

Kto musi, a kto nie musi składać roczne zeznanie podatkowe w Niemczech

Wobec zwykłych pracowników składanie rocznego  zeznania podatkowego w Niemczech przeważnie nie jest obowiązkowe, jednak może być to opłacalne, dzięki temu można otrzymać zwrot podatku. Występują jednak sytuacje, w których podatnik ma obowiązek złożenia rocznego zeznania, bez względu, czy oczekujemy się zwrotu podatku czy też nie. Musimy złożyć deklarację podatkową gdy:

•  podatnikowi został przyznaną przez niemiecki urząd skarbowy  kwotę wolną od podatku czyli  tzw. Steuerfreibetrag. Ale uwaga! Taka sytuacja może wystąpić, jeżeli pracodawca z pracownikiem jest zawarł umowę o wynagrodzenie w kwocie netto, w tej sytuacji na obniżeniu podatku od wynagrodzenia skorzysta pracodawca.
•  podatnikowi przyznano tzw. trzecią klasę podatkową (Steuerklasse 3), która polega na tym, że małżonkowie będą się rozliczać wspólnie. Wtedy również pomniejszeniu ulega podatek od płacy i podatnik odnosi korzyść otrzymując więcej na rękę. Ma jednak obowiązek złożyć roczne zeznanie, w celu wykazania, że posiadał uprawnienia do trzeciej klasy podatkowej.
•  podatnicy, mający zarejestrowaną działalność gospodarczą na terenie Niemiec muszą obowiązkowo co roku złożyć zeznanie podatkowe.
•  podatnicy, którzy świadczyli na terenie Niemiec usługi na prowadząc działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce mogą spodziewać się, że zostaną wezwani do złożenia rocznego zeznania podatkowego, np. w związku z ustaleniem rezydencji podatkowej.

UWAGA!

Podatnicy zobowiązani do złożenia zeznania podatkowego muszą je złożyć do 31 maja roku następnego!

Złożenie rocznego zeznania podatkowego w Niemczech jest bardzo przydatne , dzięki niemu bowiem otrzymamy decyzję podatkową, która stanie się dowodem uzyskania legalnego dochodu i stanie się podstawą opodatkowania dochodów, dzięki temu podatnik może udokumentować swoje zarobki przed polskim Urzędem Skarbowym oraz w przypadku ubiegania się o kredyt w polskim lub niemieckim banku.

 


Leave a comment

Polub nas na FacebookuŚrednie kursy walut
1 EUR4,5546
1 USD3,8014
1 CHF4,1198
1 GBP5,2376
100 JPY3,4948
źródło: waluty.niewpolsce.pl