Home » Inne » Głosowanie po za granicami kraju – wybory 2015

Głosowanie po za granicami kraju – wybory 2015

Wybory do Sejmu i Senatu RP odbędą się 25 października 2015. Wybieramy wtedy jak co roku 460 posłów i 100 senatorów. Wypełnij swój obywatelski obowiązek i oddaj głos na wyborach.

Wybory 2015

wybory za granicą

W związku z tym iż co raz więcej Polaków przebywa po za granicami naszego kraju władze umożliwiły tym osobom głosowanie w kraju którym przebywają. Nie ma potrzeby wracać specjalnie do Polski aby oddać ważny głos na wyborach.

Jak głosować na terenie innego kraju? Jak zgłosić chęć udziału w wyborach?

  1. Od 28 września 2015 Polacy mogą zgłaszać chęć uczestnictwa w wyborach poprzez stronę internetową przygotowaną przez nasz rząd: www.ewybory.msz.gov.pl. Wystarczy się zarejestrować.
  2. Można udać się do konsulatu osobiście, zgłosić chęć udziału telefonicznie, emailem lub faxem.

Jakie dokumenty są niezbędne aby głosować za granicą?

Na terenie Unii Europejskiej wystarczy tylko dowód osobisty, natomiast w pozostałych krajach potrzebny jest paszport.

Dane jakie należy podać to: imię i nazwisko, PESEL, imię ojca, numer dokumentu tożsamości (dowód osobisty/paszport) oraz data i miejsce jego wydania, jeśli posiadamy to meldunek w Polsce i adres zameldowania za granicą.

Do kiedy można się zgłaszać?

Jeśli chcesz głosować osobiście za granicą musisz dokonać zgłoszenia najpóźniej 3 dni przed rozpoczęciem wyborów. Termin dla osób chcących głosować korespondencyjnie to 7 października 2015.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Polacy głosujący za granicą głosują na kandydatów z okręgu warszawskiego. Liczba okręgów wyborczych po za granicami Polski wynosi 250.

Jeśli głosujesz korespondencyjnie możesz osobiście zanieść swoją kartę do konsulatu lub odesłać pocztą zgodnie ze wskazówkami.


Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polub nas na Facebooku


Średnie kursy walut
1 EUR4,1712
1 USD3,4084
1 CHF3,5396
1 GBP4,7527
100 JPY3,0800
źródło: waluty.niewpolsce.pl