Home » Niemcy » Praca na zasadach MINI JOB

Praca na zasadach MINI JOB

W Niemczech jedną z najpopularniejszych form pracy jest praca na zasadach mini job. Polega ona na tym że pracownik, zatrudniony przez pracodawcę nie pracuje w pełnym wymiarze godzin i nie zarabia więcej niż 450 euro miesięcznie. Jest to popularna forma zatrudnienia podczas wykonywania pracy dorywczej, prac domowych (typu sprzątanie, opieka nad dziećmi lub starszymi), jest także popularna wśród pracowników sezonowych.

Forma zatrudnienia mini job to inaczej praca na czas określony w niepełnym wymiarze godzin. Wyróżniamy dwa rodzaje mini job: dla firm (komercyjne) oraz dla prywatnych gospodarstw domowych (prywatne). W obu przypadkach występują różnice jeśli chodzi o metody odprowadzenia składek oraz wysokości ubezpieczenia osoby zatrudnionej w charakterze mini job.

Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego przez pracodawcę w systemie mini job obliczane jest na podstawie liczby przepracowanych godzin. Od należnego wynagrodzenia pobierane są kwoty na:

  • ubezpieczenie emerytalne
  • ubezpieczenie rentowe
  • ubezpieczenie chorobowe
  • zaliczka na podatek dochodowy

Z ubezpieczenia emerytalnego można zrezygnować, ubezpieczenie rentowe i chorobowe jeśli jest opłacane (np. w innym zakładzie pracy lub pracownik posiada prywatne ubezpieczenie) nie musi zostać opłacane. Zaliczka na podatek dochodowy nie zostanie pobrana, jeśli mini job jest jedynym dochodem pracownika i nie przekracza on kwoty wolnej od podatku.

Pracownicy zatrudnieni w gospodarstwach domowych płacą o wiele niższe składki ubezpieczeniowe od pracowników zatrudnionych w firmach (różnice te sięgają do kilkunastu procent). O wysokości składek stanowi sektor zatrudnienia.

Pomimo, iż w obu przypadkach należy rozliczać się z urzędem skarbowym to jest to bardzo korzystna dla pracownika jak i pracodawcy umowa pracy. Jest to umowa pracy z której mogą korzystać osoby bezrobotne, będące na emeryturze, rencie oraz osoby które chcą wykonywać dodatkową pracę.

 


Leave a comment

Polub nas na FacebookuŚrednie kursy walut
1 EUR4,5316
1 USD3,7374
1 CHF4,1413
1 GBP5,2571
100 JPY3,4199
źródło: waluty.niewpolsce.pl