Home » Tajlandia » Tajlandia – zanim wyjedziesz co powinieneś wiedzieć

Tajlandia – zanim wyjedziesz co powinieneś wiedzieć

Na temat Tajlandii i ludzi tam wyjeżdżających jest wiele poradników, często wypełnionych sprzecznymi informacjami. Dlatego postanowiłem zebrać tutaj wszystkie moje wątpliwości i obawy jakie miałem sam przed wyjazdem w 2018 roku, wiele z nich może się wydawać błachostkami, ale kiedy jesteś w Azji, w kraju w którym nie znasz języka, ani nikogo to musisz być przygotowany na wszystko.

  1. Nie potrzebujesz wizy? Nieprawda potrzebujesz. Wniosek o wizę wypisujesz w samolocie, na granicy ci ją stemplują i musisz mieć ją cały czas w paszporcie (mała karteczka). We wniosku podajesz imię i nazwisko, gdzie się zatrzymujesz, narodowość, zarobki itp. Załoga rozdała pasażerom te formularze tuż przed wylądowaniem w Tajlandii.
  2. Czy potrzebujesz się szczepić? Obecnie nie zaleca się szczepień osobom podróżujących do Tajlandii, jednak zawsze może się to zmienić. Najlepiej udać się pół roku wcześniej do lekarza i spytać.
  3. Gdzie wymienisz pieniądze i czy można płacić w Euro? Polecam przed wyjazdem nie wymieniać pieniędzy, w kantorze w Polsce dostaniesz słaby kurs. Na początku gdy przylecisz najlepiej jest wymienić pieniądze na lotnisku. W Bangkoku kantory są na każdym rogu otwarte 24h na dobę, jednak w innych miastach może to być problem np po 18. Płacenie w Euro jest kompletnie nieopłacalne, zrobią ci taki przelicznik że na pewno stracisz.
  4. Czy potrzebuje brać jakieś lekarstwa na wypadek choroby? Jeżeli nie przyjmujesz jakiś leków regularnie, to nie musisz brać, żadnych ze sobą. W aptece kupisz wszystko co potrzebujesz, od tabletek na ból głowy po silne antybiotyki. Leki są dużo tańsze jak u nas.
  5. Czym będę się przemieszczać? Taksówki, Tuk Tuki, komunikacja miejska, skutery. Generalnie w Tajlandii transport dla turystów jest drogi, dostajesz zawsze zawyżoną cenę, musisz się targować, próbują cię naciągnąć i to nie mało. Jednak nigdy nas nie oszukano jeśli chodzi o zawiezienie do podanego celu. Wynajęcie skutera na własną rękę jest sporo tańsze, do czasu kiedy nie zatrzyma Cię policja. Oni też zdzierają z turystów. Policjant będzie twierdził że nie masz uprawnień na skuter, do momentu jak mu nie dasz pieniędzy. Na temat transportu będzie osobny post. Ponieważ to temat rzeka i każdy turysta, jest traktowany przez kierowców, taksówkarzy jak bankomat.
  6. Jak nawigować po mieście i okolicy? Proste, kup sobie kartę prepaid, doładuj i wsadź do telefonu. W momencie jak to zrobisz, przestaniesz być zbłąkanym turystą co nie wie gdzie jest. Nawigacja znacznie ułatwia targowanie się z taksówkarzami i przemieszczanie się po mieście. W Bangkoku np. można użyć komunikacji miejskiej, karta telefony zwróci się po pierwszej przejażdżce. Internet w Tajlandii jest bardzo rozwinięty, lepiej jak u nas. Normą jest na pełnym morzu podczas rejsu statkiem, że masz zasięg 4g i możesz oglądać Youtube w HD.

Jest to moja krótka lista rzeczy których nie wiedziałem, które budziły moje wątpliwości. Jak masz jakieś pytania to napisz w komentarzu.


Leave a comment

Polub nas na FacebookuŚrednie kursy walut
1 EUR4,6154
1 USD3,9337
1 CHF4,2489
1 GBP5,3827
100 JPY3,5904
źródło: waluty.niewpolsce.pl